Moim zdaniem są dwa główne sezony, w które zdecydowanie warto się wybrać do Japonii, w jednym z nich wypada hanami, a w drugim momijigiri. Zarówno pod względem pogody jak i atrakcji przyrodniczych, najprzyjemniej zwiedza się ją wiosną i jesienią, przy czym w różnych częściach kraju wypadają one w różnych miesiąca.
Terytorium Japonii jest znacznie rozciągnięte od północy na południe (choć Japończycy dzielą ją na północną i zachodnią). Położona w strefie umiarkowanego klimatu Hokkaido, druga co do wielkości wyspa archipelagu, która klimatem przypomina Polskę, jest położone ponad 1000km na południe od trzeciej co do wielkości tropikalnej wyspy Kiusiu. Sezony na południu Japonii pojawiają się z miesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do północy. Gdy w Kumamoto rozkwitają wiśnie, do Tokio mogą już na dobre zawitać monsunowe deszcze.
Drugim aspektem wpływającym na sezony w Japonii jest jej górzysta ukształtowanie. Gdy w położonej wysoko w górach prefekturze Nagano zalegają jeszcze śniegi, w Tokio drzewa wiśniowe w pełni rozwijają pąki kwiatowe, a ludzie w parkach na piknikach celebrują nadchodzącą wiosnę.
Rozważając datę podróży do Kraju Wschodzącego Słońca (jak przez Chińczyków została nazwana Japonia), polecam wziąć pod uwagę:
- miejsce, do którego zamierzamy się wybrać (osobny artykuł) ;
- warunki pogodowe (tak, aby zminimalizować prawdopodobieństwo trafienia na szczyt upałów lub szalejące tajfuny);
- oraz jakie atrakcje nas interesują (hanami w dużych miastach lub skąpane w wiśniowych kwiatach zamki, kiotowskie świątynie w sezonie momiji, czy wypełnione wodą wodospady Nikko).
Klimat – gdzie i kiedy jest dobra pogoda na zwiedzanie
Na pogodę dobrą do zwiedzania w Japonii wpływają trzy aspekty klimatu: temperatura, opady oraz wilgotność. Zwłaszcza późną wiosną, gdy temperatury jeszcze nie sięgaj maksymalnych, ale wilgotność przekracza 90%, odczuwalne gorąco jest znacznie większe i bardziej uciążliwe, niż to co znamy z Polski. Polecam więc, zwrócić na to uwagę rozważając zakup biletów.
W taj tabeli, do pobrania w wersji PDF przedstawiam średnie temperatury, wilgotności i opady dla wybranych miejsc w Japonii, z północy na południe, w różnych miesiącach roku (źródło).
Wartości średnie temperatur i wilgotności oznaczają tyle, że z największym prawdopodobieństwem spotkamy się z taką pogodą w danym miesiącu. Z drugiej strony musimy jednak pamiętać, że jeżeli średnia temperatura jest podana jako 30 stopni, to w danym miesiącu na pewno będzie co najmniej kilka dni, gdy temperatura przekracza 36 stopni Celsjusza. Jeśli więc, ktoś nie najlepiej znosi upały, zwłaszcza przy dużej wilgotności radzę wybrać podróż w innym terminie.
Najciekawsze sezony w roku:
Hanami
Tak nazywany jest okres kwitnących drzew owocowych o pięknych białych i różowych kwiatach. Nazwa hanami (花見) w wolnym tłumaczeniu oznacza oglądania kwiatów (花 hana – kwiat, 花 miru – oglądać). Najpierw w Japonii zakwitają morele japońskie (梅 Ume), a zaraz potem przychodzi pora na wiśnie (桜 Sakura). Celebrowanie okresu kwitnących wiśni jest znacznie popularniejsze od kwitnących moreli, dlatego większość popularnych turystycznie parków i ogrodów porastają głównie wiśnie.
GDZIE: Hanami jest wyjątkowym sezonem w zasadzie w całej Japonii. Wypełnione kwiatami parki umilają czas zwiedzającym miejskie dżungle, takie jak Tokio i Osaka. Jeśli w planie mamy odwiedzić japońskie zamki, to okres hanami będzie najlepszym na to czasem. Natomiast skąpane w białych płatkach świątynie Ginkakuji i Kiomizudera w Kioto to w zasadzie symbole Japonii.
KIEDY: Sezon hanami w pełni trwa około tygodnia i rozpoczyna się w różnym czasie w zależności od miejsca. Na południu Japonii początek sezonu przypada na pierwszą połową marca, jednak pierwsze wiśnie na wyspie Kiusiu zakwitają już w lutym. Pełnia sezonu, na przykład w Tokio to ostatnie dni marca i pierwsze kwietnia. Natomiast w Kioto i Narze hanami zaczyna się w pierwszym tygodniu kwietnia. W wyżej położonych częściach wyspy Honsiu oraz na Hokkaido wiśnie kwitną dopiero w pierwszych dniach maja.
Listę miejsc z datami rozpoczęcia i zakończenia okresu hanami, można znaleźć na stronie http://www.japan-guide.com/e/e2011_when.html .
Momijigari
Do odwiedzin Japonii wiosną zachęca piękna pogoda i kwitnące wiśnie, natomiast jesienią wspaniałą atmosferą wprowadzają mieniące się kolorami liście drzew. Momijigari (紅葉狩) to sezon opadających liści, a nazwa oznacza dokładnie polowanie na czerwone liście (紅葉 momiji – czerwone liście lub drzewa klonowe, 狩 gari- polowanie).
GDZIE: Klonowe liście są symbolem Hirosimy, bo właśnie w tym okresie jest tam najpiękniej. Jeśli ktoś planuje zwiedzanie świątyń i zamków, położonych w parkach i na zboczach gór, takich jak kompleksy świątynne w Kioto i Narze, polecam rozważyć właśnie ten okres. Wczesną jesienią wspinaczka na górę Fuji jest jedną z największych atrakcji turystycznych Japonii. Równie pięknie w okresie momijigari jest w położonym niedaleko od Tokio, niewysoko w górach kompleksie świątynnym Nikko.
KIEDY: Od końcówki września na północy, do początków grudnia na południu drobne listki japońskich klonów przybierają intensywnie czerwony kolor, brzozy i kasztany pokrywają się złotem.
Na Hokkaido oraz w górach, Momiji zaczyna się już w ostatnich dniach września i pierwszym tygodniu października. Na północy wyspy Honsiu liście zmieniają kolor w drugiej połowie października. W Nikko oraz w okolicach góry Fuji kolorowo jest jeszcze na początku listopada. W Hirosimie pełnia sezonu przypada jeszcze na połowę listopada, a w Kioto, Osace oraz Tokio liście czerwienią się i złocą jeszcze w pierwszych dniach grudnia.
Mapkę i szczegółowe informacje odnośnie Momiji można znaleźć pod tym linkiem: http://www.japan-guide.com/e/e2014_when.html
Śnieżny puch onsen i sporty zimowe:
Japonia może być interesująca również zimą. Na równinnym obszarze w centrum kraju oraz na południu wyspy Honsiu temperatury praktycznie nigdy nie spadają poniżej zera, deszcz zimą pada rzadko i nie ma nieprzyjemnej wilgoci. Zima jest też świetnym sezonem na dłuższy pobyt w Japonii, jeśli ktoś lubi sporty zimowe. Oprócz śnieżnego puchu oraz świetnie zorganizowanej struktury narciarskiej, Japońskie góry oferują liczne tradycyjne hotele i pensjonaty – ryokan (osobny artykuł), gdzie można wygrzać się w gorących źródłach onsenu (osobny artykół).
KIEDY: Jeśli nie jesteśmy zainteresowani sporami zimowymi lub nie mamy czasu na wyprawę w góry, dość dobra pogoda na zwiedzanie miast takich jak Tokio, Osaka, czy Kioto jest w pierwszej połowie stycznia i pod koniec lutego, aż do okresu hanami. W grudnia, gdy opadnie już większość jesiennych liści, zaczynają się nieprzyjemne deszcze, a po nich przychodzi dla Japonii sezon względnie suchy. Natomiast na przełomie stycznia i lutego mogą zdarzyć się przelotne opady śniegu, częściej wieje też porywisty wiatr.
W górach oraz na wyspie Hokkaido śniegi pojawiają się już w drugiej połowie grudnia. Sezon narciarski trwa aż do kwietnia. Dane odnośnie sezonu narciarskiego w Japonii można znaleźć pod linkiem.
GDZIE: Zima to pełnia sezonu turystycznego w położonych wysoko w górach prefekturach Nagano i Giffu. Prefektura Nagano słynie z onsenów, w których można spotkać wygrzewające się w ciepłej wodzie małpy. Są też tu najsłynniejsze w Japonii ośrodki narciarskie. Na nartach można pojeździć również we wspomnianym wcześniej Gifu, Hokkaido, Niigata i wielu innych miejscach. W prefekturze Gifu dobrze jest odwiedzić zimą historyczna wioskę Shirakawa-go (osobny artykuł). Natomiast na Hokkaido, oprócz sportów zimowych, turystów przyciąga lodowe miasteczko. W Sapporo co roku artyści budują gigantyczne rzeźby w lodzie.
Gdy na północy zalega śnieżny puch, na dalekim południu, na wyspie Kiusiu jest najlepszy sezon na wędrówki po lasach tropikalnych.
Kiedy nie jechać do Japonii
Ze względu na wysokie ceny biletów, nie polecam planowania wyjazdu w dniach, w których kończą się wakacje w Japonii, oraz powrotu na dni, w które zaczyna się okras urlopowy. Ponieważ większość Japończyków ma wolne w tym samym czasie, a wiele z nich wybiera za kierunek podróży Europę, linie lotnicze wysoko windują ceny biletów w tym okresie. Zasadniczo są trzy takie tygodnie w roku, w których większość mieszkańców Japonii ma urlop:
- tak zwany “Golden Week”, który wypada na przełomie kwietnia i maja;
- tydzień w którym wypada 15 sierpnia, czyli Japońskie święto zmarłych – Obun;
- oraz pierwszy tydzień stycznia, czyli nowy rok, który w Japonii trwa przynajmniej 3 dni.
Sezon deszczowy:
W większości obszarów Japonii ulewne deszcze zaczynają się już w połowie maja. Sezon deszczowy trwa przez cały czerwiec, aż do połowy lipca. W tym czasie oprócz tego, że w pięć minut można przemoknąć do suchej nitki, panuje nieznośny upał i duża wilgotność.
Tajfuny:
Sezon na tajfuny z kolei zaczyna się na przełomie sierpnia i września. W tych miesiącach nadal jest duża wilgoć oraz upały. Duże prawdopodobieństwo natrafienia na tropikalne sztormy jest aż do końca września. Zdecydowanie rzadziej, ale tajfuny zdarzają się również w letnim okresie deszczowym.
Podsumowując, kiedy jechać:
- druga połowa stycznie – pogoda jest dobra, ale może być zimno (0-10st. C), w górach dobre warunki narciarski;
- luty – tak samo jak w styczniu;
- marzec – w górach nadal warunki narciarskie, w drugiej połowie miesiąca zaczyna się sezon hanami;
- kwiecień – sezon hanami w pełni (dokładnie gdzie i kiedy przeczytaj wyżej), pogoda przyjemna z umiarkowanymi temperaturami;
- środek maja – w maju pogoda jest nadal znośna (20-30st. C), ale pod koniec zaczynają częściej padać deszcze;
- październik – rozpoczyna się drugi, oprócz wiosny najlepszy sezon turystyczny, rzadziej zdarzają się upały, a w górach zaczyna się momijigari;
- listopad – temperatury są przyjemne, w wyżej położonych regionach zdarzają się jednak zimne deszcze, sezon momijigari w pełni;
- grudzień – również dobry miesiąc na zwiedzanie, chociaż robi się chłodniej, a z własnego doświadczenia wiem, że zwłaszcza na początku miesiąca czasem pada zimny deszcz.
Bez względu na to kiedy wybierzemy się do Japonii nie zapomnijmy zabrać ze sobą pozytywnego nastawienia. Życzę miłego planowania i dobrej pogody.
Wyjazd do Japonii – rady praktyczne – W CIEKAWYCH MIEJSCACH
[…] to swego rodzaju internetowy przewodnik. Zapraszam również do przeczytania kolejnych postów: “Hanami i Momijigari – Kiedy wybrać się do Japonii„ oraz „Japonia to nie tylko Tokio – Miejsca, które warto zobaczyć w […]
Karolina
Muszę przyznać, że robiłaś mi smaka również na inne miejsca w Japonii… Mają wspaniałą różnorodność pogodową i krajobrazową. Fascynujące państwo
Adela
W Japonii jest ogrom miejsc, które warto zwiedzić, a są zupełnie odmienne od Tokyo 😉
Przez dwa lata, co drugi weekend w zasadzę zwiedzając inne miejsce, zobaczyłam tyle świątyń, zamków, zjadłam lokalnych postaw z różnych prefektur, że teraz opisywanie tego na blogu pewnie zajmie mi kilka lat
Amelia
Yr aptly named blog is indeed an obsession of mine to read and practise cooking. You helped invoke memories of my late Shnaghainese mother's cooking. She was also a great nonya cook who learnt cooking from her nonya MIL.Thank you.
Co i jak zwiedzać w Tokio, wyjazd do Japonii część 3 – W CIEKAWYCH MIEJSCACH
[…] Ume, więc hanami wypada mniej więcej tydzień przed hanami dla wiśni – Sakura (zobacz post Hanami i Momijigari – Kiedy wybrać się do Japonii) 3) Kanda Myojin Shrine (30min.-1h) spacerem 10 min. z Yushima Tenmangu / 20 min Ueno st. […]
Lele
I took your advice about lists (as I’ve never used them since I gave up full-time work), but was absolutely amazed at how much I got done – and it give you such a great sense of acneveemiht when you look at your list and see how much you’ve managed to cross off !!